Licówki dentystyczne należą do grupy uzupełnień protetycznych stałych, jakich głównym celem jest poprawa estetycznego uśmiechu. Są to cienkie nakładki przymocowane na zębach. Dzięki nim dentysta polepsza wygląd, kształt oraz kolor odrębnych zębów. Szczególnie sprawdza się to na przykład, kiedy są one nierówne, martwe albo mocno przebarwione. Tak można ujednolicić poszczególne zęby poprzez skrócenie, wydłużenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka rozwiązuje problem również przy złamanym przednim zębie. Często pacjenci zgłaszają się po licówki, pragnąc usunąć przerwę pomiędzy zębami, czyli diastemę.
Licówki zakłada się na zęby naturalne, jednak aby to się udało, zęby należy przygotować. W pierwszej kolejności muszą zostać dokładnie oczyszczone. Z uwagi na to przed nałożeniem licówek warto przeprowadzić skaling, piaskowanie i fluoryzację. Ponadto zęby, na które zostaną nałożone licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, choć wydaje się straszne, nie boli. Stomatolog troszczy się o to, by zabiegi były komfortowe dla pacjentów.
Plusem licówek jest to, że można je bardzo precyzyjnie dopasować do normalnego koloru zębów pacjenta. To oznacza, że są praktycznie niezauważalne, a nadają planowany kształt i wygląd. Licówki dentystyczne są całkiem trwałe, ale powinno się je odświeżać albo wymieniać. W zależności od materiału, z którego są zrobione (np. porcelanowe pozostają trwałe nawet na ok. 10 lat) i zachowywania higieny, pozostaną w świetnym stanie przez parę lat.