Endodoncja – czyli co?

Chociaż endodoncja jest mniej znanym terminem, to dział dentystyczny, odpowiadający za rozpoznawanie i leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. Ogólnie znamy to jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne wlicza się do trudniejszych zabiegów stomatologicznych. Pomimo tego, dzięki nowym technikom i umiejętnościom endodonty, czyli dentysty zajmującego się takim leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega bardzo dobrze. Obecnie zabiegi leczenia endodontycznego wykonuje się najczęściej pod mikroskopem, co gwarantuje doskonałą widoczność chorej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej ciężkie przypadki. To nie tylko próchnicze zakażenia miazgi zęba, ale też zgorzele i martwica. Do gabinetu dentystycznego na zabieg kanałowy odsyłani są też pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Czasem zdarza się, że reakcja endodonty niezbędna jest także przed planowanym założeniem protezy. Nim jednak dentysta endodonta przystąpi do działania, przeprowadza szereg badań diagnostycznych, które ocenią, w jaki sposób da się uratować ząb.

Chociaż leczenie kanałowe nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie należy się go bać. Każdy przypadek leczenia kanałowego przeprowadzany jest ze znieczuleniem , dlatego zabieg nie boli. Prawidłowo oczyszczony kanał zębowy robi kolejnych problemów.