Profilaktyka jamy ustnej

Higiena jamy ustnej zależy od zachowania czystości zębów i częstych wizyt w gabinecie dentystycznym. Nawet małe próchnicze ubytki zębów powinny być na bieżąco leczone, żeby zapobiegać rozwojowi próchnicy i wzmagania się kłopotów ze zdrowiem zębów. Chociaż raz na pół roku powinno umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, aby obejrzał jamę ustną i wyleczył ewentualne wady. To przede wszystkim leczenie zachowawcze daje pewność zdrowych zębów na dłużej.

Zdarza się, że higienizacja zębów jest niewystarczająca. To z powodu słabej higieny albo jej totalnego braku, głównie powstają kłopoty w obrębie jamy ustnej. Ze względu na to leczenie zachowawcze należy podejmować za każdym razem, gdy zdarzy się taka potrzeba. Powiększenie się próchniczych ubytków może wywołać konieczność bardziej skomplikowanych zabiegów dentysty. Na przykład poprzez bardziej wymagające leczenie kanałowe.

Zwykle prawidłowej profilaktyce towarzyszy częste usuwanie kamienia nazębnego – podstawowego czynnika powstawania próchnicy. Powtarzalne oczyszczanie zębów u stomatologa, zmniejsza ryzyko konieczności podejmowania leczenia zachowawczego. Im lepiej zadbana jama ustna, tym mniejszy problem. Zwykle przy cyklicznych wizytach u stomatologa, leczenie zachowawcze jest konieczne zaledwie raz na jakiś czas. Należy oceniać stan swoich zębów regularnie.