Jakie są rodzaje licówek dentystycznych zakładanych w stomatologii estetycznej

Licówki dentystyczne, chociaż traktujemy jako protetyczne uzupełnienia, zazwyczaj służą poprawie estetyki uśmiechu. Korzystając z nich stomatolog formuje kolor i kształt zęba albo kryje wady jak drobne rysy oraz plamy. Licówki sprawdzają się również w usuwaniu części wad zgryzu np. diastemy. Licówki dentystyczne wykonuje się w głównej mierze z 3 materiałów: z akrylu, kompozytu i porcelany.

Licówki akrylowe – zazwyczaj wykorzystuje się przed założeniem licówki właściwej, żeby osłonić oszlifowany ząb przed zniszczeniem. Ze względu na to, że tworzy się je z akrylu są większe oraz decydowanie mniej estetyczne od pozostałych, a poza tym są zdecydowanie mniej trwałe. Z tego powodu aplikuje się je tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są trwalsze od akrylowych oraz znacznie ładniejsze. Łatwo dopasowuje się ich barwę do zębów naturalnych, niestety kompozytowe licówki są jednakowe w kolorze, ze względu na co czasem można dostrzec, że nie są prawdziwe. Chociaż są trwałe na bardzo długo i można ich używać przez lata powinno się uważnie je pielęgnować, przede wszystkim zabiegami higienizacji w gabinecie dentystycznym, dlatego że z biegiem lat mogą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich największą zaletą ocenia się to, że bardzo dobrze odwzorowują kolor zębów oraz w wyglądzie praktycznie nie różnią się od stałych zębów. Te licówki są również niezwykle trwałe oraz odporne na przebarwienia. dlatego też pacjenci, jakim zależy na najwyższej estetyce uśmiechu wybierają właśnie te licówki dentystyczne.