Z jakiego powodu trzeba stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Chociaż warto używać płyn do płukania ust, nie powinno się stosować go zamiast szczotkowania, tylko jako wsparcie procesu higienizacji. Jak wiadomo fundamentem odpowiedniej troski o zęby jest co najmniej dwukrotne mycie w ciągu dnia. Warto wzbogacić ją dodatkowo o płyn do płukania ust.

Dentyści zalecają używanie płynu głównie z uwagi na to, że dociera do mało dostępnych miejsc między zębami. Zwykle dzięki stosowaniu płynu wymywamy odłożony osad z miejsc, do których trudno dotrzeć szczoteczką. Ponadto aktywne składniki płynu wzmacniają działanie pasty i normują pH ust. Co więcej w zależności od przeznaczenia mogą mieć działanie łagodzące, chroniące dziąsła, wybielające czy na przykład odświeżające . Są takie, co wzmacniają szkliwo oraz przyspieszają naprawę błon śluzowych. Powinno się zwrócić uwagę na skład, głównie dlatego, że stomatolodzy przestrzegają przed płukankami mającymi w składzie alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a przecież płyn ma za zadanie ochraniać zamiast szkodzić. Należy również zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego fluoru, ponieważ jego zbyt duże dawki nie są korzystne dla zębów.

Należy więc używać płyn do płukania ust jako wsparcie codziennej pielęgnacji niekoniecznie nawet bezpośrednio po myciu zębów. W tej roli doskonale sprawdzają się płukanki ziołowe, które również radzą sobie z bakteriami.