Choć zęby mądrości wyżynają się w jamie ustnej człowieka na samym końcu, mogą powodować sporo trudu. Z reguły prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów nie powinno się ruszać. Są jednak pewne czynniki, które decydują o tym, że niezbędne jest usunięcie ósemki.
Często proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak przestrzeni w jamie ustnej. Ósemki, które nie mają wystarczającej przestrzeni, napierają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują często dokuczliwy ból oraz przemieszczanie się sąsiednich zębów. To może wpływać na rozwój lub nasilenie wad zgryzu. Zbyt niewielka ilość miejsca w jamie ustnej dla wszystkich zębów może również sprawiać kłopoty podczas szerokiego otwierania ust. To oznacza nieprzyjemny dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.
Wyrwanie ósemek konieczne jest też wtedy, gdy ząb niszczy próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Taka choroba może z łatwością przenosić się na pozostałe zęby, ze względu na co trzeba wyeliminować jej źródło. Bywa również tak, że wokół zęba rozwija się zaawansowany stan zapalny dziąsła, zazwyczaj wywołany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji wyrwanie staje się jedyną metodą zlikwidowania problemu.
Ekstrakcja zębów u dentysty jest bezbolesna, dzięki stosowanym znieczuleniom.