Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Choć zęby mądrości pojawiają się w ludzkiej jamie ustnej jako ostatnie, mogą powodować wiele trudu. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie ma sensu naruszać. Istnieją jednak pewne przypadki, które oznaczają, że potrzebne jest wyrwanie ósemki.

Często proces wyrastania zębów mądrości jest utrudniony na przykład przez brak przestrzeni w jamie ustnej. Zęby, które nie mają wystarczającej przestrzeni, naciskają na pozostałe zęby. To sprawia zazwyczaj nieprzyjemny ból oraz przesunięcia sąsiednich zębów. To może przekładać się na rozwój lub pogłębianie wad zgryzu. Niewielka przestrzeń w jamie ustnej dla części zębów może także wywoływać kłopoty podczas pełnego otwierania ust. To oznacza nieprzyjemny dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Wyrwanie ósemek odpowiednie jest również wtedy, kiedy ząb uszkadza próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Ten problem może z łatwością atakować pozostałe zęby, ze względu na co trzeba usunąć jej źródło. Bywa też tak, że wokół zęba pojawia się obszerny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie próchnicą. W takim wypadku usunięcie okazuje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Usuwanie zębów u dentysty jest bezbolesna, dzięki stosowanym znieczuleniom.