Leczenie kanałowe jako jedno z najcięższych zabiegów w gabinecie stomatologicznym, wymaga odpowiedniego sprzętu oraz wykształconego chirurga szczękowego. O tym, że mniej inwazyjne leczenie zachowawcze nie zadziała, może świadczyć nieznośny ból zęba, zmieniona barwa, przesadna wrażliwość lub opuchlizna lub stan zapalny. W sytuacji występowania pierwszych oznak, powinno się natychmiast pójść do dentysty, by był w stanie określić, który sposób leczenia będzie właściwy. Często zdarza się tak, że leczenie kanałowe to jedyna możliwość zachowania mocno zniszczonego zęba.
Endodonta, który przeprowadza leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, dzięki któremu zabieg jest w pełni dokładny. Dzięki zastosowaniu mikroskopu endodonta może drobiazgowo obejrzeć zniszczoną przez bakterie miazgę zębową i ocenić, jaką część zęba należy oczyścić.
W przypadku, gdy choroba jest poważna, najlepiej zastanowić się nad zastosowaniem leczenia kanałowego. Inaczej jedynym sposobem będzie całkowite usunięcie zęba. Lukę po wyrwanym zębie trzeba jak najszybciej wypełnić, żeby nie narażać się na powstawanie następnych dolegliwości jamy ustnej. To niestety pociąga za sobą nowe wydatki – przez konieczność zakupu protezy lub zaaplikowania implantu.
Leczenia kanałowego nie powinno się bać, dlatego że przeprowadza się je pod efektywnym miejscowym znieczuleniem.