Leczenie kanałowe czy implanty?

Głównym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej wymagających zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale znaczna część realizowanych z pomocą mikroskopu zabiegów gwarantuje oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu były z reguły usuwane.

Implanty natomiast są wytrzymałe, a umieszczane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W większości przypadków, jeśli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty służą dożywotnio i są jednymi z najwspanialszych technik wypełnienia luki po utraconym zębie. Dzięki leczeniu kanałowemu ząb w większości pozostaje naturalny. Rolą dentysty jest tylko rekonstrukcja korony zębowej. Jeśli chodzi o usuwanie zębów uzupełnienie luki jest konieczne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.

Warto też spojrzeć na ceny. Chociaż obie techniki są wysoce skuteczne, a za ich sprawą pacjent wciąż może cieszyć się pięknym uzębieniem bez bólu, koszty leczenia kanałowego są mniejsze niż w przypadku zabiegu wszczepienia implantu. Przed ostateczną decyzją, co z robić w przypadku bolącego, głęboko zepsutego zęba, trzeba się zastanowić razem ze stomatologiem, które rozwiązanie okaże się najodpowiedniejsze.