U kogo lepiej nie wszczepiać implantów?

Współczesny rozkwit stomatologii sprawia, że leczenie zębów jest dostępne dla praktycznie każdego. Aplikacja implantów, chociaż zalicza się do tych bardziej wymagających, także z czasem stał się znacznie bardziej bezpieczny. Pomimo tego jest parę ograniczeń, które powinno się wziąć pod uwagę, decydując się na ten zabieg.

Przede wszystkim implantów nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także trwająca choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces wzrostu kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie odbiera całkowicie możliwości korzystania z implantów, ale powinny być one omówione ze stomatologiem zanim zapadnie decyzja o zabiegu wszczepienia implantu. Są to na przykład osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują także ci, którzy latami nałogowo palą papierosy.

Warunkiem wszczepienia implantów jest dobry stan kości szczęki i jamy ustnej, z tego powodu pacjenci walczący z chorobami takimi jak próchnica czy parodontoza, powinny przede wszystkim podjąć leczenie w gabinecie dentystycznym, nim będą mogli wziąć po uwagę zabieg implantacji.

W innych okolicznościach nie ma ograniczeń do używania implantów. Każdy, kto pozytywnie przejdzie opinię medyczną może mieć implanty.