Ligatury ortodontyczne

Decyzja o polepszeniu zdrowia i wyglądu jamy ustnej często wiąże się także z leczeniem ortodontycznym, czyli czynnościami mającymi za zadanie wyprostowanie krzywych zębów oraz usunięcie nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Wśród możliwych rodzajów aparatów ortodontycznych, stały aparat wciąż jest uznawany za najskuteczniejszy i dający najtrwalsze efekty. Żeby aparat ortodontyczny właściwie spełniał swoją rolę, musi być poprawnie zamocowany. Mocą, która wpływa na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przyczepiony do specjalnych zamków przyklejonych do poszczególnych zębów. Ligatury ortodontyczne maja za zadanie podtrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są małymi gumkami, które przytrzymują ważne elementy aparatu we właściwym miejscu, żeby działanie aparatu było zgodne z wytycznymi lekarza dentysty oraz sporządzonym planem leczenia. Niepoprawnie ustawiony aparat może przynieść ujemne skutki i zamiast działania naprawczego jedynie zaszkodzi, na przykład poprzez przemieszczanie zębów w w złym kierunku oraz tym samym pogłębienie wady. Dlatego też chociaż ligatury ortodontyczne sprawiają wrażenie niewielkich cząstek konstrukcji aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla właściwego leczenia ortodontycznego.

Dla większego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne można kupić w różnych kolorach, co przede wszystkim cieszy młodszych pacjentów. Starsi pacjenci zazwyczaj wybierają kolory ligatur w taki sposób, żeby były one jak najmniej widoczne, nie wyróżniały się zbytnio na tle zębów lub z uwagi na to, czy jest ryzyko zmiany koloru ligatury w czasie użytkowania (ten problem tyczy się głównie ligatur w białym albo innym jasnym kolorze). Zzwyczaj ligatury wymienia się raz na miesiąc albo półtora miesiąca.

https://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/ortodonta-torun/