Nadłamany ząb – Co dalej?

Do pęknięcia albo nadłamania zęba może dojść na skutek wielu sytuacji. Złamanie może powstać przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny i na przykład w rezultacie niedobrych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W takiej sytuacji trzeba o razu spotkać się ze stomatologiem. W czasie konsultacji w gabinecie dentystycznym można poradzić się, jakie działanie wobec problemu będzie najlepsze zdaniem dentysty.

Wiedząc, jak wielkie jest uszkodzenie zęba, można uzupełnić go w kilka sposobów. Minimalne ukruszenie uzupełni odrobina kompozytu dentystycznego. Niezłym sposobem jest też zastosowanie wkładu korzeniowo-koronowego. Z kolei pęknięcia oraz małe nadłamania odbuduje licówka stomatologiczna. Umieszcza się je na wierzchu zęba, co oznacza, że są bardzo dobrym sposobem zakrycia wady. W przypadku poważnego złamania konieczne będzie wstawienie nowej korony. Korona stomatologiczna stosowana jest też po kanałowym leczeniu, jakie ratuje ząb, gdy jego znaczna część ulega szkodliwej infekcji.

W przypadku wielkiego złamania zęba, jakie sięga aż jego korzenia, z reguły ostatnim sposobem radzenia sobie z problemem jest wyrwanie zęba. W tej sytuacji z reguły stomatolog radzi wszczepienie implantu stomatologicznego, który w najlepszy sposób odbuduje ząb na nowo. Technik odbudowy złamanego lub pękniętego zęba w gabinecie stomatologicznym jest sporo, dlatego nie warto zwlekać.