Nowoczesna implantologia

Implantologia jest w dzisiejszych czasach nowatorską dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i odbudowie braków w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany indywidualnie, zwykle z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio naturalny korzeń. Stomatologiczny implant zębowy pozwala na wstawienie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona sztucznego zęba mocowana jest na stałe i dopasowywana kolorem i teksturą do innych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą imitować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dopasowuje najlepsze z dostępnych uzupełnień osobno dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty stomatologiczne odczuwane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Jakiekolwiek braki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Wskutek utraty zęba występuje ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiednie zęby mogą przechylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Dodatkowo powiększa się obciążenie, co doprowadza do ich ścierania. W miejscu ubytku zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do wypadania zdrowych zębów. Zakłócony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz trudności ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w przypadku braku pojedynczych zębów albo ze względu na walory estetyczne. Braki powodują deformację twarzy. Ma ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, długi nos oraz liczne zmarszczki. Warto też zwrócić uwagę na to, że implanty zębowe zastępują protezy, które są często niekomfortowe i zawadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Początkowym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, w trakcie której dokonuje się pełną analizę pacjenta i potencjalnych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie wykonuje się wszystkie potrzebne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby być przeszkodę. Ważne są badania dotyczące stanu kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich badań i konsultacji chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam zabieg zajmuje kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, zabieg nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wprowadza implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBÓW

Rodzaj implantów zawsze dobiera lekarz stomatolog, a wybór poprzedza konsultacja. Najpopularniejsze z nich i najdłużej stosowane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia ciągły okres użytkowania. Wadą tytanowych implantów jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być widoczny, zdarza się, że dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do uwidocznienia tytanowej części implantu.

Zastępnikiem dla tytanowych implantów są cyrkonowe implanty, zwane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najestetyczniejszą metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zęba i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – przykładowo korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i silnym uzupełnieniem zębów. Prezentują się i funkcjonują jak zęby naturalne, zapewniają pełen komfort, dzięki czemu eliminują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie wymagają piłowania naturalnych, pobocznych zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikaniem kości, następującym po stracie zębów. Odtwarzają właściwe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed umieszczeniem implantu wymagane jest wykonanie szeregu badań. Lekarz stomatolog ocenia ilość oraz jakość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje sporo przeciwwskazań.

Absolutnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wstawienia implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Również dolegliwości przyzębia i jamy ustnej, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego możliwe jest ryzyko nieprzyjęcia. Dobrze przeprowadzony zabieg zmniejsza to ryzyko. Najczęstszymi nieprzyjemnymi skutkami przebiegu leczenia są dyskomfort, opuchlizna tkanek i zasinienie. Może wystąpić również ból, na który przepisuje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, bólu gardła czy gorączki należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wszczepienie implantów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów z dziedziny stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i wynikają z wielu zmiennych. Wahają się między 1 800 do nawet 5 000 zł za pojedynczą śrubę. Do kosztów trzeba także doliczyć cenę diagnostyki, wszczepienia implantu, łącznika protetycznego, śruby gojącej i korony protetycznej. Ceny koron też są różne i uzależnione od ich typu. Im solidniejsze i bardziej estetyczne tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 700 do 1 400 zł.

W przeliczeniu cena pełnego zabiegu sięga od 4,5 do 10 tysięcy zł.