Miejsce powstała w wyniku utraty zęba powinno się uzupełnić nie tylko z uwagi na wygląd uśmiechu, ale też z uwagi na kondycję pozostałych zębów. Obok metod wypełnienia przerwy takich, jak implanty i protezy ruchome, są mosty protetyczne.
Funkcjonalność mostu protetycznego umożliwia uzupełnienie miejsca po wyrwanym zębie, opierając go na naturalnych zębach pacjenta. Mosty wykonywane są z trzech części: 2 filarów, czyli koron zębowych, jakie mocuje się na zęby w sąsiedztwie przerwy oraz z przęsła, jakie uzupełnia lukę. Taka technika rekonstrukcji jest o tyle funkcjonalny, że aplikuje się go na stałe, co jest znacznie bardziej wygodne w odróżnieniu od ruchomych protez.
Wymaganiem, które należy wypełnić, by móc zaaplikować most protetyczny, jest obecność sąsiednich zębów, jakie zostaną oparciem dla mostu. Żeby most mógł być zamocowany dentysta szlifuje zęby pacjenta i przygotowuje je do roli podpory.
Mosty protetyczne są tak komfortowe, że aplikuje się je też w przypadku miejsc obejmujących większą liczbę zębów zamiast jednego. Wbrew obawom niektórych pacjentów, mosty protetyczne tak przylegają do jamy ustnej, że cząstki posiłków nie wchodzą pod nie. To zapewnia wysoki komfort.
Innym walorem protetycznych jest to, że stanowią doskonałe wypełnienie i jednocześnie odtwarzają usunięte zęby na poziomie estetycznym i funkcjonalnym.