Ortodoncja – aparat na zęby

Decyzja o polepszeniu zdrowia i wyglądu jamy ustnej zazwyczaj wiąże się także z zabiegami ortodontycznymi, czyli działaniem mającym za zadanie wyprostowanie krzywych zębów oraz zlikwidowanie wrodzonych lub nabytych wad zgryzu. Wśród możliwych typów aparatów ortodontycznych, stały aparat ciągle jest uznawany za najlepszy i przynoszący najtrwalsze rezultaty. Aby aparat ortodontyczny prawidłowo spełniał swoją rolę, musi być odpowiednio założony. Siłą, która oddziałuje na zęby w aparacie stałym jest łuk ortodontyczny przyczepiony do specjalnych zamków przyklejonych do pojedynczych zębów. Ligatury ortodontyczne odpowiadają za podtrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są niewielkimi gumkami, które zachowują znaczące elementy aparatu we właściwym miejscu, aby działanie aparatu było zgodne z wytycznymi dentysty oraz sporządzonym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może dawać złe wyniki i zamiast naprawiania jedynie zaszkodzi, na przykład poprzez przemieszczanie zębów w w złym kierunku oraz tym samym nasilenie wady. Z tego powodu chociaż ligatury ortodontyczne wydają się niewielkim elementem struktury aparatu stałego, mają wielkie znaczenie dla właściwego leczenia ortodontycznego.

Dla szerszego uatrakcyjnienia, ligatury ortodontyczne można kupić w wielu kolorach, co szczególnie cieszy małych pacjentów. Starsi pacjenci najczęściej dobierają kolory ligatur w taki sposób, aby były one prawie niewidoczne, nie wyróżniały się zbytnio na tle zębów albo ze względu na to, czy jest ryzyko zmiany koloru ligatury w trakcie użytkowania (taki problem dotyczy głównie ligatur o białym albo innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury wymienia się w ciągu miesiąca albo półtora miesiąca.