Wypełnienie kompozytowe zęba

Dlaczego wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często wykorzystywane przez dentystów? Wiele lat wcześniej aplikowane amalgamatowe plomby cechował szary kolor, dlatego nie były zbyt estetyczne, co więcej wśród opinii podniosły się głosy, że zawarta w tych wypełnieniach rtęć może nie jest zbyt zdrowa. Zamiennikiem, który wyparł wypełnienia amalgamatowe} stały się więc wypełnienia kompozytowe.

Podstawową zaletą wypełnień kompozytowych jest estetyczny wygląd. Dentysta może bez trudu dobrać ich kolor do naturalnego odcienia zębów, to sprawa, że wypełnienia kompozytowe są właściwie niewidoczne. Z uwagi na to świetnie spisują się również jako wypełnienie najbardziej widocznych zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe wypełnienia cechują się również trwałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przywierają do zęba, dzięki czemu trudniej o rozwój próchnicy w szczelinach. Do najważniejszych zalet wliczamy również możliwość prostego przybierania kształtu w trakcie zakładania takiej plomby. Dzięki temu dentysta dostosowuje wypełnienie do zęba, więc oszczędza znaczną część naturalnej tkanki.

Kompozyty są też bezpiecznym materiałem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie częściej wybierane przez stomatologów. Po założeniu i utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami i służą długie lata. Z uwagi na to wzrosła ich popularność i obecnie są najczęściej wykorzystywane w gabinetach dentystycznych.