Z czego wykonywane są korony na implanty zębów?

Rozwiązaniem problemów pacjentów z brakującymi zębami są zabiegi implantologii, czyli wszczepiania implantów w miejscu lub miejscach, z których z różnych powodów doszło do ekstrakcji zębów. O ile sam implant, stworzony zwykle z tytanu, trafia w kość szczęki i jest niewidoczny dla innych osób, tak wybór materiału na koronę zęba jest jeszcze bardziej ważny. Głównym zadaniem sztucznej korony zęba jest szczere odwzorowanie pozostałych zębów w jamie ustnej, żeby różnica pomiędzy nimi była niezauważalna.

Jednym z najdoskonalszych tworzyw na koronę na implant jest cyrkon. Korony cyrkonowe charakteryzują się dużą trwałością i wytrzymałością na urazy mechaniczne, zgodnością biologiczną, a także barwą, która przypomina prawdziwe zęby. To oznacza, że dużą zaletą koron cyrkonowych jest ich niezwykła estetyka, która usatysfakcjonuje ceniących dobry wygląd pacjentów. Co więcej korony cyrkonowe nie powodują przebarwień dziąseł (tak jak to jest możliwe przy użyciu innych materiałów) i mało ważą, co zaniża ryzyko przeciążenia.

Innymi istotnymi walorami koron cyrkonowych na implantach jest także to, że w czasie użytkowania, ich obecność w jamie ustnej nie zmienia smaku spożywanego jedzenia czy napojów. Dodatkowo są one odporne na szkodliwość kwasów, wynikających z rozkładu cukrów i na zmiany termiczne i korozję. Co więcej w czasie wykonywanych światowo badań klinicznych, nie wykryto u pacjentów żadnych reakcji alergicznych. Korony cyrkonowe na implantach posiadają zatem wiele pozytywnych cech, chociaż ich świetna jakość mocno zawyża ich cenę.